MLÁĎATA
    VIDEO – Rady ptáka Loskutáka
    OBLÍBENÉ ODKAZY
Činčily mívají 1 - 5 mláďat, přičemž nejčastěji jsou to dvojčátka. Mláďata se rodí chlupatá, vidoucí a plně vyvinutá. Matka je důkladně olíže (čímž je nejen osuší, ale také promasíruje bříško a podpoří tak vyloučení prvotního trusu). Mládě se pak schová pod mámu, kde uschne. Porodní hmotnost mláďat se pohybuje mezi 30 - 60 g, průměrně okolo 40 g. Za dva týdny by se měla zdvojnásobit. V měsíci věku se jejich hmotnost bude pohybovat kolem 150 g. Novorozená mimina se činčilám moc nepodobají, mají poměrně velké hlavy, malá a hubená tělíčka, velké zadní nohy a skoro žádné uši. Ocásek vypadá jako žížalka. Intenzivním kuňkáním se neustále hlásí k matce, která jim stejným zvukem odpovídá. Velmi často se k nim přidává táta, takže pak můžete z klecičky slyšet hotový činčilí koncert. Za den, dva byste však už činčilátka skoro nepoznali. Velmi rychle se totiž zakulatí a vypadají jako plyšové přívěsky ke klíčům.

Mláďata brzy po porodu začínají běhat a zkoumat klec. Vypadá to, jakoby první dny ještě neměla zažitý správný denní rytmus a lítají po kleci mnohdy i přes den. Velmi ráda mají různé škvíry, kam se sotva natlačí. Matka často běhá za nimi, neustále je očichává a masíruje jim bříška a zadečky. Je dost možné, že požírá i jejich trus, protože jsme ho zatím nikde nikdy nenašli. Mimina přitom kvičí, jakoby je to rozčilovalo, ale je velmi pravděpodobné, že je to "kvikot", kterým oznamují dospělým činčilám, že jsou to ještě miminka a nikdo jim nemá ubližovat. Úplně stejně kvičí i tehdy, když k nim čichá tatínek nebo cizí činčila - když je berou do ruky lidi, neozývají se, nebo zapiští jinak, což je pravděpodobně leknutí či strach.

Malá činčilátka ještě neumí poskakovat jako dospělé činčily. Po zemi lezou jako myši. Zato se velmi rychle naučí šplhat po pletivu. Jsou taky velmi "gumová", když odněkud spadnou, jakoby se nic nestalo. Samozřejmě je třeba dávat pozor, aby nespadla z ruky, taková výška by jim mohla ublížit.

Mláďata také začínají velmi brzy ochutnávat potravu dospělých činčil. Obvykle po pár dnech zkouší okusovat nebo žmoulat stébla sena, nebo si hlodnout do granulek. Zatím to však nevypadá, že by se toho byla schopná najíst. Podle pozorování bych řekla, že skutečně baštit začínají asi ve věku jednoho měsíce. Stále však ještě sají mléko od maminky. Matka je kojí zhruba 40 až 60 dní.

Mladé činčilky se mají odstavovat ve věku 6 - 8 týdnů, kdy se jejich hmotnost zvýší na asi 250 g. V tuto dobu jsou už schopné se živit pouze pevnou stravou a mléko nepotřebují. Zároveň už mají naučené všechny základní životní potřeby (koupání v písku, pojídání vlastních bobků, čištění kožíšku, hlodání předmětů...). My prodáváme mláďata nejdříve v osmi týdnech, pokud zůstanou u rodičů déle, nic se neděje. Samozřejmě, že bude problém za pár měsíců, když u rodičů zůstane dcera a pohlavně dospěje. Činčilí otcové si totiž s incestem hlavu nelámou (stejně tak ani dospělí synové).

 Zpět
      Další fotografie
Copyright © 2009 ČIMAF, design: Lenka Matiová