NEMOCI
    VIDEO – Rady ptáka Loskutáka
    OBLÍBENÉ ODKAZY

Zácpa

Příznakem jsou stále se zmenšující bobky, lenost a nechutenství činčily. Zácpa se zdárně léčí bylinkovým čajem STOMARAN (sypaný, ne v čajových sáčcích). Do krmítka se podává jedna lžíce denně. Dále je dobré podávat kousek čerstvého jablka, které upraví zažívání. Důležitý je pohyb!

Průjem

Příznakem jsou měkké až mazlavé bobky, které činčila snadno rozšlápne. V tomto případě použijeme také sypaný čaj STOMARAN, jednou lžičku na den do krmítka a podáváme dostatek sena. Nedáváme žádné pamlsky až do vyléčení.

Anomálie stoliček

Pokud u činčilky pozorujete, že pomaleji jí, drobí a má mokrou srst pod tlamičkou a hubne, jedná se o prvotní příznaky přerostlých stoliček. Je proto nutné co nejdříve navštívit specializovaného veterináře, který zoubky zbrousí. Čím dříve ho navštívíte, tím je větší šance na uzdravení.

Křeče

Činčila má pohybové problémy, třese se a je v křeči. Příčinou je nedostatek vitamínu B. Křeče se často projevují u březích samic. Je nutné okamžitě navštívit veterináře!

Kozí záda

Jsou krajním příznakem nemoci. Při sezení příkrá záda, propadlá šíje a extrémní zhubnutí. Při normálním přijímání potravy je zhubnutí o 20 až 40 g varující! Příčinou kozích zad může být kontaminované seno, nevhodné krmení či bakteriální onemocnění přenosem z jiného zvířete. Je nutné okamžitě navštívit veterináře, který zjistí příčinu a následě určí další léčení.

 Zpět
      Další fotografie
Copyright © 2009 ČIMAF, design: Lenka Matiová