ŘÍJE A PÁŘENÍ
    VIDEO – Rady ptáka Loskutáka
    OBLÍBENÉ ODKAZY
Pohlaví život činčil začíná poměrně brzy, už mezi 4. a 8. měsícem života. V 5 měsících mívají činčily hmotnost 400 až 430 g. Do chovu by se však měly použít až po 8. měsíci, kdy jsou i tělesně dospělé a váží okolo 450 g. O činčilách se říká, ž ejsou sezónně polyestrické, to znamená, že se jejich říjový cyklus v určitou roční dobu zastaví (nebo se prodlouží intervaly). Výsledkem by mělo být to, že se mláďata budou rodit pouze na jaře nebo v létě, kdy je dosttek potravy a příznivé klimatické podmínky. Samice by tedy měly mít říje převážně na podzim a mláťata se pak budou rodit brzy na jaře. Samice pak stihnou ještě jeden vrh, který se jim narodí v létě. Z mých zkušeností tomu tak u činčil chovaných v zajetí není (předpokládám, že je to způsobené tím, že se jim uměle svítí a dny se proto nezkracují jako venku, takže činčila nepozná, jaké je roční období). Mláďata se proto rodí kdykoliv, může se stát, že samice stihne za rok i 3 vrhy, což však není dobré, protože ji to příliš vyčerpává. Po druhém vrhu by měla dostat pár měsíců "klid".

Říje samičky se objevuje v intervalech 24 - 45 dní a trvá asi 3 - 5 dní (už jsem se setkala s tím, že se různé knihy v těchto údajích trochu rozcházely). Kromě toho, že v době říje je samička k samečkovi velmi přítulná a často se mu doslova nabízí, lze poznat říji i pohledem na zadeček. Mezi řitním otvorem a "papilou" se objeví otvor do pochvy. Kromě toho samice vytlačí také "říjovou zátku", která má želatinózní konzistenci. Obvykle se však "ztratí" v podestýlce klece.

V době, kdy samička začne říjet, se obvykle změní i chování samečka. Začne být velmi hlasitý (charakteristické "kuňkání"), neustále samičku pronásleduje a ocáskem provádí velice zajímavé pohyby - jako by jím zametal po zemi, ocásek se mu přitom kroutí jako hádě. Ve správnou chvíli sameček na samičku skočí a to i několikrát, dokud ho samička nezačne odhánět. Obejme ji předními tlapkami a často se jí zakousne do kožíšku na krku. to se někdy samičkám nelíbí, především mladým a mohou i hlasitě protestovat. Samotný akt není příliš dlouhý a o to delší je očista samečkova přirození po něm. Za několik hodin po úspěšném oplození vyloučí samička hlenovou zátku. Je to asi 3 cm dlouhý váleček průsvitné bělavé barvy a tuho-elastické konzistence. Velmi často je však zahrabaný do podestýlky a majitelé si ho ani nevšimnou a nebo ho samička pozře.

 Zpět
      Další fotografie
Copyright © 2009 ČIMAF, design: Lenka Matiová